ÇİFT ANADİL EĞİTİMİ

Çift Anadil Eğitimi

ANADİLİ TÜRKÇE OLAN ÖĞRETMENLE ANADİLİ İNGİLİZCE OLAN ÖĞRETMEN AYNI ANDA DERSTE

Dil edinimini en doğru şekilde gerçekleştirmek adına yıllardır yapılan araştırmaların sonuçlarından da yararlanıyoruz. Aynı yaştaki öğrencilerin dil edinimleri biraz daha yavaş oluyor. Fakat bizim kullandığımız metot ile iki öğretmen aynı anda derse girdiği ve konular önce Türkçe sonra İngilizce gösterildiği için öğrenciler dili daha hızlı öğreniyorlar.

DİLE MARUZ KALMA SÜRESİ UZUN OLAN ÖĞRENCİ DAHA ÇABUK ÖĞRENİYOR

Dil öğreniminde öğrencinin dile maruz kalma süresinin uzun olması en önemli noktadır. Hem Türk hem uluslararası akademisyenlerin yaptığı araştırmalar öğrencilerin çift dilli ortamda dile maruz kalmalarının önemine dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra hem dil bilgisi kuralları hem de içerikle beraber öğrenilen dilin daha hızlı ve efektif bir şekilde akılda kaldığı da gözlemlenmektedir.

SADECE KELİME VEYA GRAMERE ODAKLANMAK DOĞRU OLMAZ

    Şu anda içinde bulunulan dönemde velilerin çoğunun İngilizce bilmesi ve çocuklarına pratik konusunda yardımcı olabilmesi önemli bir artıdır. Artık öğrenciler farklı ortamlarda, medyalarda İngilizce ile karşı karşıya kalabiliyor. Sosyal medyayı, bilgisayar programlarını kullanabiliyorlar. Önemli olan öğrencinin İngilizceye maruz kalma süresini uzatmak ve mümkün olduğunca dili belli bir bağlamda kullanmasına fırsat vermektir. Öğrencinin sadece kelimeye veya gramere odaklanmasını söylemek doğru olmaz. Öğrenci mümkün olduğunda dil yeteneklerine odaklanmalı. Kendi dilinde olduğu gibi İngilizceyi veya başka bir dili kullanmalı ve diğer branşlarla bağlantı kurmalıdır

ERKEN BAŞLAYAN DİL ÖĞRENİMİ KİŞİYİ DAHA DİKKATLİ YAPIYOR

Hem Türkiye'de hem de uluslararası akademik çevrelerde yapılan araştırmalara göre çift dil öğrenen öğrencilerin profesyonel yaşamlarında daha başarılı olduğu saptanmıştır. 1960’lı yıllara kadar çift dilli eğitimin herkesin ana diline zarar verdiği yönünde ön yargılar vardı. Fakat yapılan araştırmalar bunun tam tersi olduğunu gösteriyor. 1962 yılında yapılan bir araştırma genç yaşlardan itibaren başlayan bir dil öğreniminin öğrencilerin hem dikkat yönünden hem de akademik sorunları çözmedeki yaklaşımları açısından daha başarılı olduğunu göstermiştir. Bu da çift dille eğitimin öğrencilere hayat boyu faydalı olacağını gösteriyor.

DİĞERLERİ

Acil Soru ve Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin